Φιλική νίκη επί του Ορφέα

Μια εβδομάδα πριν τον αγώνα της 3ης αγωνιστικής εναντίον του Αστέρα Τρίπολης , ο ΑΟΞ νίκησε σε φιλικό παιχνίδι που έγινε στο Xanthi FC Arena τον αξιόμαχο Ορφέα με 3-0.

Ένα φιλικό παιχνίδι στο οποίο δόθηκε χρόνος συμμετοχής από την αρχή στον Εντουάρντο καθώς προορίζεται για το αρχικό σχήμα στον αγώνα της Κυριακής, όσο και στον Μουλέν προκειμένου να τεσταριστεί η αγωνιστική του ετοιμότητα, έστω και ανεπίσημα. Ήταν ιδιαίτερα κινητικός, με εναλλαγή θέσεων προσφέροντας συνεχώς στηρίγματα  στους συμπαίκτες του ενώ δεν δίσταζε να “παίρνει φάσεις” πάνω του όπως στο 14΄, στο 17΄και στο 51΄. Με το καλημέρα έδειξε ότι αποτελεί μια πολύ σημαντική προσθήκη στο φετινό αξιόλογο ρόστερ.

Για την ιστορία ο ΑΟΞ έκλεισε το ημίχρονο όντας μπροστά με 2-0, με δύο αυτογκόλ στο 8΄ και στο 24΄ ενώ το τρίτο γκολ προήλθε από τον Μπαριέντος στο 76΄με ωραίο σουτ , τρία λεπτά αφότου πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στη θέση του Εντουάρντο. Στο 73′ ο Ντε Αμορίμ , μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ψυχουδάκη.

Από την άλλη ο Ορφέας του Μπάμπη Χατζημεστή , με την αγωνιστική του παρουσία , απέδειξε ότι και φέτος θα εκπροσωπήσει επάξια την Ξάνθη στο πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Παναγιώτης Τσοπουλίδης (Τζιβαρτζίδης – Ομέρ Κεχαγιά) ενώ 4ος διαιτητής ήταν ο Θόδωρος Γιαπουντζής της ΕΠΣ Ξάνθης.

ΑΟΞ: Σάο Μπέντο (46′ Σταθάκης), Λισγάρας (46′ Καρασαλίδης), Τενεκές, Λεωντσάκος, Θυμιάνης (65′ Μανίσογλου), Ντε Λούκας, Μουλέν (65′ Τερκί), Πολέττο, Ντε Αμορίμ, Εντουάρντο (73′ Μπαριέντος), Γκαργκαλατζίδης.

ΟΡΦΕΑΣ ΞΑΝΘΗΣ: Ψυχουδάκης, Χακή Τζαμπάζ, Βουλγαρίδης, Κατρανίτσας, Μακράκης, Μαυρόπουλος, Καραγκιόζης, Ζυγκολάρης, Ξαντινίδης, Κουκουρίγκος, Χασάνογλου. Έπαιξαν και οι: Ναθαναηλίδης, Βουλγαρίδης, Βρίγκος, Καλλίδης, Τσιτάκ Ερντέμ, Χιντ Ιμέρ, Χασάν Κ.