Ιδιαίτερα δυσμενής η παράδοση στο Καραϊσκάκη

Αν το ελληνικό πρωτάθλημα ήταν διαφορετικό σίγουρα και η παράδοση του ΑΟΞ μέσα στην έδρα , όχι μόνο του Ολυμπιακού αλλά και των άλλων μεγάλων ομάδων,  θα ήταν διαφορετική.

Η Ξάνθη μέσα στο Καραϊσκάκη έχει πάρει μόλις επτά ισοπαλίες ενώ ο Ολυμπιακός έχει κερδίσει 23 φορές σε σύνολο 30 παιχνιδιών.

Μία προϊστορία ιδιαίτερη δυσμενής καθώς δεν έχει κερδίσει καμιά φορά.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι  το τελευταίο γκολ της Ξάνθης ήταν στις 18 Σεπτεμβρίου του 2011 όταν και είχε σκοράρει ο Μαρσελίνιο στο 14ο λεπτό με σουτ σε ένα παιχνίδι όπου η Ξάνθη είχε φτάσει πιο κοντά από ποτέ στη νίκη. Αλλά από το 86ο λεπτό και μετά έχασε το παιχνίδι αφού σε εκείνο το χρονικό σημείο ισοφάρισε με κεφαλιά ο Πάντελιτς ενώ με μία δεύτερη κεφαλιά στο 90΄ο Τζιμπούρ έδωσε την νίκη με 2-1 στην ομάδα του Πειραιά.

Από τότε ο Ολυμπιακός έχει κερδίσει τα εννέα τελευταία παιχνίδια και η αμέσως προηγούμενη ισοπαλία της Ξάνθης ήταν τον Φεβρουάριο του 2005 .

Τότε ο ΑΟΞ είχε γίνει η πρώτη ομάδα που δεν έχασε και δεν είχε δεχθεί γκολ από τον Ολυμπιακό στο καινούριο και ανακαινισμένο Γεώργιος Καραϊσκάκης .

Είναι χαρακτηριστικό ότι στα τελευταία 7 παιχνίδια ο Ολυμπιακός έχει βάλει 20 γκολ χωρίς να έχει δεχτεί κανένα.

Αυτή η δυσμενής παράδοση που έχει η ομάδα μας στο γήπεδο Καραϊσκάκη ελπίζουμε σήμερα, παρά την ένταση που υπάρχει, να σπάσει και να πανηγυρίσουμε ένα θετικό αποτέλεσμα.

14.04.2019: Ολυμπιακός – Ξάνθη 4-0
(10’ κεφαλιά, 16’ σουτ Γκιγιέρμε, 44’ κεφαλιά Ελαμπντελαουί, 57’ σουτ Φορτούνης)