ΑΟΞ – ΙΩΝΙΚΟΣ (live)

Φίλες και φίλοι του aox1967.gr καλησπέρα σας!

Σε λίγα λεπτά θα ξεκινήσει ο αγώνας της 2ης αγωνστικής της Superleague 2 ανάμεσα στον ΑΟΞ και τον Ιωικό.

Ο ΑΟΞ προέρχεται από μια αναπάντεχη απώλεια βαθμών μέσα στο AEL FC ARENA καθώς ισοφαρίστηκε στην τελευταία φάση από τον Απόλλωνα Λάρισας (τελικό 1-1). Από την άλλη ο Ιωνικός πέρασε νικηφόρα μέσα από το Παγκρήτιο απέναντι στον Εργοτέλη με 0-1 με γκολ του πρώην παίκτη του ΑΟΞ Ματίας Κάστρο. Στον Ιωνικό αγωνίζεται και ο Μπρίτο, επίσης παίκτης που πέρασε από τα Πηγάδια.

Προβλήματα αντιμετωπίζουν και οι δύο προπονητές. Ο Τόνυ Πόποβιτς δεν έχει στην διάθεση του τους τραυματίες Γουόλτερς ( ανέτοιμος ) , Μπριλάντε (υπέστη θλάση και θα απουσιάσει για περίπου 15 ημέρες από τις υποχρεώσεις του συλλόγου ),  Ίτσο , Αλή Ερτουρούλ και ο μακροχρόνια απών Βασίλιεφ. Για τακτικούς λόγους εκτός αποστολής έμειναν οι Βαλμάς, Έλιοτ Κάλαν, Σουλεϊμάν .

Από την άλλη ο Δημήτρης Σπανός δεν μπορεί να υπολογίζει στον Ανδρέα Βλαχομήτρο καθώς τον ταλαιπωρεί ένα διάστρεμμα . Αντίθετα, στη διάθεση του  βρίσκεται ο Μανώλης Φαζός.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Για τον ΑΟΞ ο Τόνι Πόποβιτς σε σχήμα 4-2-3-1 με τερματοφύλακα τον Μπέντο και στα στόπερ τους Τζούρμαν και Βέρκερ, αριστερό μπακ τον Τσαμούρη και δεξιά τον Στάθη. Στα αμυντικά χαφ οι Θυμιάνης και Δημούτσος με δεκάρι τον Τάτο, στα εξτρέμ οι Σιατραβάνης και Έμπερτ με σέντερ-φορ τον Σάκη Παπάζογλου.

Για τον Ιωνικό ο Δημήτρης Σπανός με τερματοφύλακα τον Αναγνωστόπουλο. Σε σχήμα 4-4-1-1 στα δεξιά της άμυνας ο Μουστάκης, αριστερά ο Ομάρ και στόπερ τους Φουρλάνο και Κύργια. Στα χαφ οι Γκοτσούλιας και Κόρμπος με δεξιά στα εξτρέμ τον Μπρίτο και αριστερά τον Μάναλη. Φορ ο Κάστρο και λίγα μέτρα πίσω ο Ρόλε.

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

1΄ Στην σέντρα οι παίκτες του Ιωνικού με τον Κάστρο.

2΄ Κόρνερ ανεκμετάλλευτο από τον Ρόλε απέκρουσε με το κεφάλι ο Τζούρμαν.

6΄ Σουτ του Σιατραβάνη μέσα από μεγάλη περιοχή μπλόκαρε ο Αναγνωστόπουλος. Πρώτη πολύ καλή στιγμή από τον ΑΟΞ που μπήκε πολύ δυνατά.

11 ΄ Αλλαγή για τον Ιωνικό. Στην θέση του Κόρμπου που αποχώρησε τραυματίας μπήκε ο Τιέντσε.

14΄ Ο ΑΟΞ θέλει να δώσει γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι κι έχει χάσει την πρώτη καλή ευκαιρία στο 6΄ . Από την άλλη ο Ιωνικός προσπαθεί να ισορροπήσει τον ρυθμό.

17΄ Πρώτη κίτρινη κάρτα στον Τιέντσε για χτύπημα στον Στάθη. Μεγάλη ένταση στο παιχνίδι και νεύρα από το σκληρό παιχνίδι των παικτών του Ιωνικού.

21΄ Τρομερή ευκαιρία για τον ΑΟΞ. Πολύ ωραία σέντρα του Έμπερτ από τα δεξιά, πιο ψηλά από ολους ο Παπάζογλου, πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα κατέληξε λιγα εκατοστά έξω από το δεξί δοκάρι του Αναγνωστόπουλου.

24΄ Σουτ του Τιέντσε η μπάλα χτυπά ελάχιστα στον Θυμιάνη και ευτυχώς καταλήγει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Μπέντο.

33΄ Σουτ του Τάτου έξω από την περιοχή λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Αναγνωστόπουλου.

34΄ Κίτρινη στον Βέρκερ για φάουλ στον Κάστρο που όπως πάντα παίζει με τα χέρια.

38΄ Πολύ καλή στιγμή με τον Τάτο. Το σουτ που έκανε έξω από την περιοχή πέρασε ελάχιστα άουτ από το αριστερό δοκάρι.

44΄ Πιέζει ο ΑΟΞ για να φτάσει σε ένα γκολ . Σου του Δημούτσου λίγο έξω και αυτό.

46΄ Κίτρινη κάρτα στον Στάθη για διαμαρτυρία στον επόπτη που υπέδειξε ανύπαρκτο φάουλ.

45+4΄ Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΟΞ. Παράλληλη από αριστερά από τον Τσαμούρη, ο Σιατραβάνης γλίστρησε και δεν μπόρεσε να βρει καλά την μπάλα.

45+5 Σέντρα από τα δεξιά για τον Ιωνικό, κεφαλιά ο Κάστρο ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

ΤΕΛΟΣ Α΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

46΄Ξεκίνησε το β΄ ημίχρονο

53΄ Κίτρινη στον Μαναλή για φάουλ στον Δημούτσο. Χωρίς ρυθμό τα πρώτα λεπτά του β΄ ημιχρόνου.

54. Σουτ του Έμπερτ , κάπου ακουμπάει η μπάλα και καταλήγει κόρνερ. Πολύ καλή ευκαιρία για την Ξάνθη.

57΄ Έξω ο Μπρίτο μέσα ο Ματσούκας,

64΄ Πέντε λεπτά διακοπή μετά από ένταση που δημιουργήθηκε με τους φίλους του Ιωνικού.

67΄ Σουτ του Ομάρ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μπέντο.

69. Τεράστια ευκαιρία για την Ξάνθη. Σέντρα του Στάθη συστημένη στο κεφάλι του Παπάζογλου, το γήπεδο έτοιμο να πανηγυρίσει αλλά η μπάλα κατάληξε άουτ από το αριστερό δοκάρι.

77. Καθυστερημένες οι αλλαγές του Πόποβιτς. Ο Μυστακίδης στην θέση του Σιατραβάνη και ο Κέβιν στην θέση του Τσαμούρη.

89. Ο Καπνίδης στην θέση του Παπάζογλου

90. Πάσα του Καπνίδη μέσα στην μεγάλη περιοχή δεν πρόλαβε ο Δημούτσος

Οκτώ τα λεπτά των καθυστερήσεων

98΄ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛ για τον ΑΟΞ με τον Καπνίδη . Σε παράλληλη σέντρα του Κέβιν από τα αριστερά στην πορεία της μπάλας βρέθηκε ο Καπνίδης που με ένα πολύ όμορφο πλασέ την έστειλε στα δίχτυα.

ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ. Πολύ μεγάλη νίκη της Ξάνθης με 1-0 με γκολ του Καπνίδη στις καθυστερήσεις!!!!